کاربران فیس بوک

کاربران در فیسبوک چطور باید رفتار کنند؟

دانشگاه ایالتی آریزونا با تحقیق روی گروهی از دانشجویان به قوانین زیر برای حفظ دوستان و بهبود عملکرد در فیس بوک دست پیدا کرده که با عمل به آنها می توانید علاوه بر روابط اجتماعی مجازی خوب، در دنیای واقعی نیز دوستان بهتری داشته باشید.

-    اگر درخواست کسی را بر روی دیوار فیسبوک خود دیدید حتماً به وی پاسخ دهید و به لایک بسنده نکنید. اکثر کاربران به روابط متقابل در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی می‌دهند.
-    با کلماتی نامناسب نسبت به مطلبی اظهار نظر کنید این کلمات در نظر دیگران شما را فرد نامناسبی جلوه خواهد داد.

-    قبل از انتشار پست در فیس بوک به عواقب و تأثیری که آن مطلب روی مخاطبین تان بیشتر فکر کنید. تصاویر و یا اطلاعاتی را در فیسبوک منتشر نکنید که در آینده کسی بتواند از آن‌ها بر علیه شما سو استفاده کند.

-    اگر دوستی مطلبی را که شما بر روی دیوار فیسبوکش نوشته بودید یا تگ خود را از مطلبی که شما وی را تگ کرده بودید حذف کرد یا در خواست شما را رد کرد، بی ادبی است که دوباره وی را تگ کنید و یا مطلبی را بر روی دیوار او بنویسید.

-    برای دوستان شما بسیار مهم است که رفتاری مثبت و مناسب از شما در فیسبوک ببینند، و این درستکاری در شبکه‌های اجتماعی اعتماد دوستانتان را در دنیای واقعی به همراه خواهد داشت.

-    فقط آدم‌های بیکار تمام وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی هدر می‌دهند، و دوستان شما به خوبی این مطلب را درک می‌کنند.

-    بر احساسات خود کنترل داشته باشید و اشتباه دیگران را تکرار نکنید. کلماتی که منتشر می‌کنید نشانگر شخصیت اجتماعی شما است پس هرگز در همراهی با موج‌های احساسی در فیسبوک جملاتی را منتشر نکنید که شخصیت متضادی از شما را برای دیگران به نمایش بگذارد.

-    همواره به افرادی که ممکن است در آینده پست‌های فیسبوک شما را بخوانند فکر کنید. تصور کنید در برابر چشم یک همسر، یک دوست، یک کارفرما یا همکار، خانواده و یا فرزند این پست چه چهره‌ای از شما را به نمایش خواهد گذاشت؛ به آینده‌ی خود فکر کنید.

-   
-    ایده‌ "چک این" را فیس‌بوک به راه انداخت که تا روی نقشه مشخص کنید که الان دقیقا کجا هستید و به تعامل شما با دوستان‌تان دردنیای واقعی کمک کند. دوستان شما می‌توانند ببینند الان در کدام کافه و رستوران هستید تا اگر مایل بودید به شما ملحق شوند. اما اگر مدام از این امکان فیس‌بوک استفاده کنید و بنویسید که الان در اتاق خود هستید، چند دقیقه بعد آشپزخانه، کار اصلا جالبی نیست و کاملا آزاردهنده نیز هست.

-    فیس‌بوک تا حد زیادی حول این ایده شکل گرفت که کاربران تصویر ایده‌آل یا بهتری از خودشان را عرضه کنند . اینکه نور قرمز فلش در مردمک چشم‌تان را با فوتوشاپ ویرایش و حذف کنید یک چیز است و تغییر رنگ چشم‌ و پوستتان با فوتوشاپ یک چیز دیگر.عکس‌های شما بهتر است شبیه خود واقعی تان باشند، نه شبیه چیزی که نیستید.

 -وقتی هیچ اطلاعی از علاقه دوستان فیس بوک خود به بازی‌های آنلاین ندارند، هیچ دلیلی وجود ندارد که برای آنها دعوت به انواع و اقسام بازی‌های آنلاین را بفرستید. شاید آن‌ها هیچ علاقه‌ای به این بازی ها ندارند و این کار شما فقط مزاحمت است.

-    اگر مطمئن هستید که با کسی دوست فیس‌بوکی بودید و حالا دیگر اسم شما در لیست دوستان او نیست، بدون شک شما را از لیست دوستان خود حذف کرده است. دوباره درخواست دوستی ارسال نکنید.
 
-    زیر۱۳ سال‌ها حق عضویت در فیس‌بوک ندارند و شما با ساختن شناسه‌ کاربری برای بچه‌های خود که هیچ درکی از اینترنت و فیس‌بوک ندارند، عملا این قوانین را نقض می‌کنید. به علاوه انتشار ناگهانی تعداد زیادی عکس از هر حرکت کودکتان نیز جالب نیست، یادتان نرود دیگران بچه شما را اندازه شما دوست ندارند و برای آنها کوچک‌ترین حرکت نوزاد شما جالب نیست.

-    برای جلب توجه مخاطب بی‌جهت اسم او را در نظرها، نوشته‌ها و عکس‌هایی که ربط مستقیمی به او ندارد، تگ نکنید. لابد تا الان متوجه شدید که بلافاصله بعد این کار بسیاری از کسانی را که تگ کرده‌اید، تگ روی نام خود را حذف می‌کنند. دوستان‌تان اگر استاتوس و نوشته‌ها و عکس‌های شما برایشان جالب باشد لایک می‌زنند و اگر نظری داشته باشند، نظرشان را می‌نویسند. در فیس‌بوک نباید و نمی‌توان به زور توجه دیگران را جلب کرد.