توییتر Twitter

توییتر چیست؟ بنیان گذار توییتر کیست؟

 توییتر به عنوان دومین شبکه اجتماعی شناخته شده و پرطرفدار در جهان نام برده می شود. ابداع توییتر به یک "جلسه طوفان فکری یک‌روزه" میان اعضای هیئت مدیره شرکت "پادکستینگ اودِئو" بازمی‌گردد. در آن جلسه، جک دورسی طرح ارتباط هر فرد با یک گروه کوچک با استفاده از یک سرویس پیام کوتاه را مطرح کرد. در واقع نمونه اولیه توییتر یک سرویس داخلی برای کارکنان اودئو بود. نسخه کامل در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۶ منتشر شد.

اولین توییت در 21 ماه مارس سال 2006 در شبکه توییتر توسط موسس و مدیرعامل سابق و فعلی این شرکت، جک درسی با این مضمون منتشر شد: "just setting up my twttr"  توییتر در ابتدا به شکل twttr بود و بعدها به شکل امروزی Twitter  در آمد. این واژه به معنای "زنجیره کوتاهی از اطلاعات نامرتبط "و صدای پرنده‌ است.
 
در اکتبر ۲۰۰۶، بیز استون، اوان ویلیامز، دورسی و دیگر اعضای اودئو شرکت آبویس Obvious را راه‌اندازی کردند و ادئو و تمام دارایی‌هایش و از جمله  Odeao.com و Twitter.comرا از سرمایه‌گذاران و سهام‌داران آن خریدند. توییتر در آوریل ۲۰۰۷ به شرکتی مستقل تبدیل شد. دفتر مرکزی شرکت توییتر در سان فرانسیسکو ايالت كاليفرنيا است و سرورها و دفاتر دیگری نیز در شهرهاي بوستون، نيويورك و سن‌آنتونيو دارد. تعداد کارکنان تمام وقت توییتر تا پایان ماه دسامبر سال 2015، 3900 نفر عنوان شده است. در طول 10 سال فعالیت این شرکت تا کنون، جک‌ درسی، ایوان ویلیامز، دیک کوستولو و دوباره جک دروسی مدیر عاملان توییتر بوده اند.

سایت توییتر به عنوان یکی از ده سایت‌ پربیننده‌ جهان معرفی شده است. سرمایه‌ اولیه برای راه‌اندازی توییتر براساس منابع غیررسمی رقمی بین ۱ تا ۵ میلیون دلار بوده است. پس از راه اندازی توییتر، شماری از سازمان‌ها و نهادهای مالی، صنعتی و فناوری، رقمی در حدود ۵۷ میلیون دلار در توییتر سرمایه‌گذاری کردند. درآمد توییتر از 28.3 میلیون دلار در سال 2010 به رقم باورنکردنی 2.22 میلیارد دلار در 2015 رسیده است. البته در طول ده سال فعالیت در سطح اول حوزه شبکه‌های اجتماعی، توییتر 2.09 میلیارد دلار ( تا دسامبر 2015) از درآمد خود را از دست داده است. با نگاه به چشم‌انداز نه‌چندان روشن این شرکت در سال‌های پیش رو، مسئولان توییتر باید امیدوار باشند این رقم از مقدار کنونی فراتر نرود.
 


نوامبر 2008، شرکت فیس‌بوک رقم 500 میلیون دلار برای خرید توییتر پیشنهاد داد که در زمان خود، پیشنهاد چشمگیری بود اما فرایند فروش با مخالفت مدیران این شرکت روبرو شد و در حال حاضر ارزش توییتر به 11.7 میلیارد دلار رسیده است و ارزش فعلی فیس‌بوک نیز 36.3 میلیارد دلار عنوان شده است.

تويترداراي زبان‌هاي هلندي، پرتغالي برزيل، ايتاليايي، اسپانيايي، تركي، انگليسي، آلماني، روسي، فرانسوي، چيني، هندي، ژاپني ، كره‌اي، فيليپيني، مالايي وفارسی است و زبان‌هاي ديگر نيز در حال اضافه شدن است.

نخستين پيام توييتري خارج از زمين توسط فضانورد ناسا - تي. جي كريمر - از ايستگاه فضايي بين‌المللي در ۲۲ ژانويه ۲۰۱۰ فرستاده شد. در اواخر نوامبر ۲۰۱۰، به طور متوسط دوازده پيام از اكانت همگاني فضانوردي NASA\Astronauts@  فرستاده شد همچنين ناسا ميزبان بيش از ۲۵ توييت آپ بوده‌است. اين توييت آپ‌ها با فراهم آوردن دسترسي ميهمانان وي آي پي به گويندگان و امكانات ناسا، با هدف ايجاد نفوذ در شبكه‌هاي اجتماعي براي توسعه هدف‌هاي ناسا تشكيل شدند.