تلگرام Telegram

تاریخچه تلگرام

تلگرام یک برنامه ساده پیام‌رسان است. با تلگرام شما می‌توانید عکس، ویدئو، متن و هر نوع فایلی را ارسال کنید. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا گروه‌هایی با ظرفیت حداکثر 200 نفر ایجاد کنید. شما می‌توانید شماره تلفن خود را بنویسید یا افراد را با نام کاربری جست‌وجو کنید. در واقع تلگرام ترکیبی از پیام‌ کوتاه و ایمیل است. شما این برنامه را می توانید روی انواع تلفن همراه هوشمند، تبلت و ویندوز نصب کنید. در حال حاضر در تلگرام امکان برقراری تماس صوتی و تصویری وجود ندارد.

اولین بار تلگرام  در 14 آگوست سال 2013 برای IPHONE  راه اندازی شد و چند ماه پس از نصب نسخه آیفون تلگرام ، نسخه اندرویدی تلگرام نیز رونمایی شد. در سایت خود تلگرام نوشته شده است که یک برنامه غیرتجاری است و به کشور خاصی تعلق ندارد و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. مقر اصلی نرم افزار تلگرام در برلین آلمان است ولی سرورهای متعدد آن در نقاط  مختلف جهان قرار دارد. این برنامه در حال حاضر به زبان‌های انگلیسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی، پرتغالی، ایتالیایی و کره‌ای در دسترس است.

در 17 فوریه 2015 بنیاد مرزهای الکترونیکی، که یک سازمان غیرانتفاعی در آمریکاست، این برنامه را به لحاظ امنیت مورد بررسی قرار داده و به آن نمره چهار از هفت داده است. البته باید یادآور شویم در بررسی امنیت در گفت‌وگوی خصوصی، تلگرام نمره هفت از هفت را از آن خود کرده است.

بنیانگذار تلگرام

تلگرام توسط  پاول دوروف و نیکولای دوروف به بازار آمد. موسسان این برنامه روسی هستند اما مقر اصلی آنان شهر برلین در آلمان است. پاول دوروف برادر کوچک نیکولای است و سازمان غیر انتفاعی کارآفرینی در آلمان دارد که پشتیبان مالی پروژه است. نیکولای مسولیت برنامه نویسی تلگرام را بر عهده دارد و خالق پروتکلی با نام MTProto  برای انتقال داده هاست.

طبق گفته ی برادران دوروف این برنامه برای مردم ساخته‌ شده و قصد کسب درآمد از آن ندارند. آنها تبلیغ تجاری نمی‌پذیرند و قصد فروش تلگرام  و حتی سهام آن را نیز ندارند. این دو برادر می گویند اگر نیازمند پول شوند از کاربران می‌خواهند تا به صورت غیراجباری به آنها اهدا کنند.

موسسان تلگرام برنامه خود را ایمن تر از واتس‌اپ و لاین می‌دانند. آنان می‌گویند اگر از گفت‌وگوی خصوصی استفاده کنید، پیام شما در مبدأ و مقصد رمزگذاری می‌شود و به هیچ عنوان پیام‌ها در فضاهای ابری ذخیره نمی‌شوند و تنها در مبدأ و مقصد در دسترس خواهند بود. آنها آنقدر به امنیت کار خود اطمینان دارند که اعلام کرده اند کسی که بتواند پیام‌های رمزگذاری‌شده را رمزگشایی کند 300 هزار دلار جایزه می‌دهند. آنها می‌گویند سرویس‌دهنده اینترنت شما هر شرکتی که باشد نمی‌تواند به محتوای پیام شما دسترسی داشته باشد.